Czym zajmuje się ortodonta?

Czym zajmuje się ortodonta?

Z całą pewnością każdy słyszał o kimś takim jak ortodonta. Większości osób kojarzy się on z aparatami zębowymi i prostowaniem zgryzu. O ile są to całkiem poprawne skojarzenia, to nie jest to jedyne czym zajmuje się ten lekarz.

Czym dokładnie więc zajmuje się ortodonta? Otóż jest to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem, a także leczeniem wad zębowych i wad zgryzu. Wady te sprawiają, że zęby są o wiele bardziej podatne na próchnicę i choroby przyzębia. Mogą powodować również inne nieprzyjemne schorzenia jak np. problemy z mięśniami żwaczy, wady wymowy czy zgrzytanie zębami. Schorzenia te mogą z kolei wywoływać wiele kompleksów co negatywnie wpływa na psychikę.

Ortodonta nie tylko dla dzieci

Wśród wielu osób panuje szkodliwe przekonanie, że z pomocy ortodonty korzystają jedynie dzieci. Przekonanie to jest całkowicie nieprawdziwe bowiem z pomocy ortodonty mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli. W przypadku dzieci pierwszą wizytę u tego specjalisty najczęściej zleca stomatolog podczas wizyt kontrolnych. W przypadku dorosłych powodem wizyty są często problemy wymienione powyżej, ale także pojawiające się zęby mądrości powodujące przesunięcie zębów.

Pierwsza wizyta ma najczęściej na celu ustalenie planu leczenia oraz ustalenie harmonogramu następnych wizyt. Przed wizytą u ortodonty warto pamiętać, że może on leczyć jedynie zdrowe zęby, co sprawia, że przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego często należy udać się do stomatologa w celu usunięcia próchnicy, chorób dziąseł czy po to, żeby uzupełnić ubytki zębowe. Bardzo ważne jest aby przed każdą wizytą u ortodonty zadbać o higienę jamy ustnej, nie tylko ze względów estetycznych, ale także po to, żeby ułatwić przeprowadzenie diagnostyki.

Ortodonty nie należy się bać!

Leczenie ortodontyczne jest wieloetapowym procesem. Po zdiagnozowaniu wady zakłada się ruchomy lub stały aparat ortodontyczny. Samo leczenie trwa zwykle około dwóch lat, a co jakiś czas konieczne jest odbywanie wizyt kontrolnych. W ostatniej fazie leczenia aparat stały zastępuje się retencyjnym, co umożliwia utrzymanie kształtu szczęki osiągniętego w trakcie procesu korekcyjnego.